Miłość I Związek

Symbioza w związku

Niemal każdy portal randkowy posiada dzisiaj specjalne mechanizmy dopasowania partnerskiego. Czasami bardziej złożone, kiedy indziej okrojone do minimum, a w niektórych przypadkach tworzące wręcz całe studium przypadku, bez którego pokonania nie można ruszyć na poszukiwanie miłości.

Wszystko to jest spowodowane naukowo potwierdzonym faktem, że randka online, tak jak każda inna, największe szanse powodzenia będzie miała w sytuacji, kiedy osoby w niej uczestniczące są podobne do siebie. Celem, ideałem, jest znalezienie dwóch takich samych osób, co oczywiście jest zupełnie niemożliwe. I też tak naprawdę niepożądane, ponieważ udany związek to symbioza. Dobre dopasowanie ścieżki życia pomaga w symbiozie, ale jeśli doszłoby do zatarcia odrębności partnerów, nie można by już mówić o jakiejkolwiek symbiozie.

Ja w związku

Wiedza powszechna o związkach, nie poparta żadnymi realnymi faktami czy badaniami naukowymi, próbuje nas przekonywać, że w związku nie ma już mnie i ciebie, ale jesteśmy my. Takie zatarcie osobowości czasami działa, ale zazwyczaj tylko w związkach toksycznych. Dzisiaj jest to raczej nie do pomyślenia.

Pierwszym krokiem do udanego związku musi być bowiem zawsze poznanie i zaakceptowanie siebie. Jest to odpowiedź na pytania odnośnie tego, kim jesteśmy, jacy jesteśmy, czego oczekujemy i co możemy z siebie dać, a do czego nie jesteśmy skłonni w żadnym wypadku.

Każdy ma swoją strefę komfortu i nie chodzi o to, by się w niej zamykać, ale raczej o uzmysłowienie sobie, że dobrze czuć możemy się tylko w określonych okolicznościach. Jeśli wyjdziemy poza nasze ramy tolerancji, będziemy się źle czuć na co dzień.

Rezygnacja z ideału

Taka analiza pozwala nam dostrzec, że mamy swoje silne i słabe strony. Cechy, które ktoś będzie pożądał i cechy, z którymi ktoś będzie musiał nauczyć się żyć. Podobnie my będziemy musieli w pewnym momencie zdecydować, czy rachunek zysków i strat w związku z daną osobą jest dla nas akceptowalny.

Związek sam w sobie jest wielką wartością, druga osoba jest wielką wartością, ale my też posiadamy wartość i nie możemy jej całkowicie odrzucić na rzecz związku. Nie mamy prawa oczekiwać także, by druga osoba to zrobiła.

Bycie razem powoduje, że symbioza się zacieśnia i z czasem dopasowanie jest coraz łatwiejsze, ale jeśli punkt wyjścia będzie za bardzo oddalony, codzienny wysiłek dla podtrzymania związku będzie przytłaczał.