Prawda o samotności singla
Singiel to określenie, które pochodzi z języka angielskiego i nie zawsze jest u nas odbierane pozytywnie. Cały czas singla definiujemy jako osobę samotną, ale nie jest to prawidłowe podejście do tematu. Single zazwyczaj pozostają poza związkami nie dlatego, że nie potrafią się wyrwać ze swojej samotności, ale dlatego że obecna sytuacja im jak najbardziej odpowiada.
Singiel nie jest osobą samotną
Samotność to jedno z najsmutniejszych słów w języku polskim. Maluje nam ono obraz osoby melancholijnie spoglądającej w dal, pragnącej ciepła i bliskości, ale siłą od niej odseparowanej. Współczujemy takiej osobie, ponieważ zakładamy, że coś w jej życiu poszło nie tak, że odczuwa głęboką izolację i nie jest w stanie wyrwać się z tej sytuacji.
Już bardzo pobieżna obserwacja singli dobitnie nam jednak udowadnia, że taka diagnoza ma naprawdę niewiele wspólnego z realnym życiem singla. Czasami faktycznie są to osoby lekko na uboczu życia społecznego i w dużej mierze introwertyczne, ale znacznie częściej cieszą się jakimiś przelotnymi znajomościami, mają wielu znajomych i ogólnie są bardzo aktywne. Nie są zainteresowane budowaniem trwalszych związków i jest to właśnie ich świadomy wybór.
Osoby prawdziwie samotne
Bycie singlem to wybór i jeśli ktoś wybiera taki sposób bycia, nie jest osobą samotną. Nie wszystkie osoby samotne są jednak singlami. Istnieje spora grupa osób, która z różnych powodów pozostaje na uboczu świata i jej stan to faktycznie status osoby samotnej.
Tacy ludzie czasami nie mają żadnej rodziny i przyjaciół, przez co cierpią, ale nie potrafią się wyrwać z takiej sytuacji. Co gorsze, niejednokrotnie samotność odczuwana jest w tłumie. Najczęściej jest to zjawisko dotykające osób niepopularnych i mających problemy z dostosowaniem się, a nawet tych którzy tworzą związki, lecz są to związki patologiczne lub zwyczajnie wypalone.
Singiel wśród ludzi
Singla nie należy traktować jako osoby, która podjęła decyzję o zostaniu pustelnikiem. W praktyce mamy najczęściej do czynienia z dokładnie odwrotną sytuacją i single są towarzyscy oraz ekstrawertyczni, tworzą różne grupy zainteresowań czy stowarzyszenia do różnych celów.
Są też częstymi gośćmi portali randkowych, chociaż zawsze podkreślają, że żadne bliższe związki ich na razie nie interesują. Bycie singlem to świadomy wybór i jak każda inna decyzja, może zostać zmieniona, co w życiu singli też ma miejsce.